Év végén több a lakástűz
|
Adventi időszakban kétszer annyi a lakástűz, mint az év más időszakaiban: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tavalyi adatai szerint ősszel és télen átlagosan negyvenöt percenként gyullad ki egy lakás, naponta két-három válik lakhatatlanná a tűz miatt, és kétnaponta meghal valaki lakástűzben. Az év végi ünnepek során legtöbbször a karácsonyfán elhelyezett csillagszórók, a rossz minőségű égősorok és az adventi koszorúk okoznak tüzet.
Évente sajnos még mindig nagyon sok tűzeset van karácsonykor, egy lakástűz pedig pillanatok alatt több millió forintos kárt okozhat. Az OVB Magyarország újra felhívja a figyelmet a lakásbiztosítás fontosságára, különösen az ünnepi időszakban. A tűz- és elemi károk kockázata benne van minden hazai alapbiztosításban.
Egy felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú percek alatt nagy tüzet okozhat. Az égő gyertya közelében lévő függönyön, a kiszáradt fenyőn, az asztalterítőn pillanatok alatt továbbterjednek a lángok, és a környező bútor is meggyullad. Ezért az adventi gyertyákat, mécseseket egy percre sem szabad felügyelet nélkül hagyni. A saját készítésű adventi koszorúk esetében mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a legtöbb alapanyag, így az alapként szolgáló szalmakoszorú, a díszítő textíliák és papírok, a fenyőágak gyertya közelében könnyen lángra lobbanhatnak.
Az elhelyezésnél ügyeljünk arra, hogy a gyertyákat, illatmécseseket, az adventi koszorúkat és az asztaldíszeket ne tegyük közvetlenül a terítőre, hanem helyezzünk alá hőálló, nem éghető alátétet, ami megakadályozza a tűz továbbterjedését. A gyertya felett szintén nem lehet éghető anyag, például függöny. Gondoljunk arra is, hogy nyitott ablaknál a huzat a láng fölé fújhatja a textíliát, a szál gyertyákat pedig könnyen feldöntheti. A kanóc ne legyen hosszabb egy centiméternél, mert ilyenkor kisebb a láng magassága. Soha ne hagyjuk teljesen leégni a gyertyát, ne várjuk meg, amíg az összes viasz elfogy, mivel az átforrósodott mécsestartó is tüzet okozhat.
A karácsonyfatüzek többsége január első napjaiban történik, amikor a fák már teljesen kiszáradtak, s tűleveleik is hamarabb lángra kapnak, mint a frissen kivágott fenyőfa. A karácsonyfa és a gyertya kombinációja kifejezetten veszélyes. A száraz tűlevelek és ágak erősen gyúlékonyak, egy percen belül az egész fenyőfa lángra lobbanhat. A legrosszabb, hogy általában alig marad időnk a reagálásra. A száraz részek begyulladása után a tűz hamar eléri az ágak és tűlevelek belsejében található illóolajokat és cellulózt - a fa tulajdonképpen fél perc alatt le is ég..
Aki elektromos ünnepi dekorációval díszíti fel otthonát, éjszakára vagy hosszabb távollét idejére se hagyja bekapcsolva, ezzel is megelőzve egy esetleges elektromos tűz kialakulását. Karácsonyi lámpafüzér vásárlásánál keressük meg a terméken a minőségbiztosítás jeleit. Amelyiken szerepel a „CE” jel, az megfelel az Európai Unió minőségbiztosítási követelményeinek.